Autorské právo a právne predpisy komunikácie

Softvérová licencia

V prípade zaobstarávania softvérového vybavenia nejde o kúpu softvéru, ale len o získanie LICENCIE. Súčasťou každej dodávky originálneho produktu sú:

  1. inštalačné médiá
  2. manuál
  3. hlavným predmetom kúpy je vždy nehmotný majetok - programové vybavenie, duševné vlastníctvo autora. Prostredníctvom svojich obchodných partnerov potom autor môže poskytnúť právo používať svoje duševné vlastníctvo ďalším subjektom - používateľom softvéru. Cena za softvér je teda de facto poplatkom za poskytnutú licenciu - právo na používanie softvérového produktu.
  4. Tento výslovný súhlas obvykle autor udeľuje generálne prostredníctvom licenčnej dohody EULA (End User License Agreement), ktorá je súčasťou každej dodávky softvéru.

V počítačovom priemysle softvér, ktorý je chránený autorskými právami a licencovaný pod softvérovou licenciou, sa delí do dvoch hlavných kategórií licenčných schém:

  1. open source / slobodný softvér - musí mať dostupný zdrojový kód; koncoví používatelia musia mať právo modifikovať a šíriť softvér, ako aj právo baliť a predávať produkt. Tieto podmienky spĺňa softvér so zdrojovým kódom uvoľneným ako public domain aj pod GNU General Public License (GPL). Open-source licencie môžu obsahovať ešte ďalšie obmedzujúce podmienky, ako napr. uvedenie mena autora a uvedenie autorských práv.
  2. closed source / proprietárna licenčná schéma - má obmedzenia na jeho používanie a kopírovanie, obvykle vynucované vlastníkom (proprietárom). Používaniu, kopírovaniu, alebo úprave je možno zabrániť právnymi alebo technickými prostriedkami. Medzi právne prostriedky patrí licencovanie softvéru, autorské a patentové práva.

Označovanie programov z pohľadu licenčnej politiky:

  1. OEM (Original Equipment Manufacture) - takto označované produkty sú predinštalované výrobcami počítačov v nových počítačoch a dodávané za cenovo veľmi zaujímavých podmienok.

Licencia nadobudnutá formou OEM zostáva po celú dobu používania produktu viazaná na počítač, na ktorý bola prvotne nainštalovaná. S týmto počítačom môže byť ďalej predaná alebo prevedená na ďalšieho používateľa. Licenciu OEM nie je možné preniesť na iný počítač - v prípade likvidácie počítača alebo jeho vyradenia dochádza zároveň k zániku licencie.

  1. Softvér v krabici (FPP - Full Package Product) - je určený pre koncový predaj zákazníkom, ktorí zakupujú len jednu alebo dve licencie. Softvér zakúpený ako FPP je možné ďalej predať alebo previesť na iný subjekt.
  2. Shareware - je šírený zadarmo napríklad cestou internetu, alebo na rôznych CD. Takýto program je možné používať na základe pravidiel uvedených v licenčnej zmluve. Pre plné využitie je potrebné zaplatiť nejakú, väčšinou symbolickú cenu, za ktorú užívateľ obdrží aktivačný kľúč, alebo heslo.
  3. Freeware - je šírený zadarmo, je možné ho získať napríklad stiahnutím z internetu, alebo z rôznych CD. Program je možné používať zadarmo po neobmedzenú dobu, je možné ho šíriť ďalej.
  4. Demoverzia - softvér uvoľnený do užívania zadarmo, niektoré funkcie programu sú obmedzené
  5. Trialware - je časovo obmedzený program, po uplynutí určenej doby ho musíte buď zakúpiť, alebo odinštalovať, inak porušujete autorské práva toho produktu.
  6. GNU - GPL - tzv. verejná licencia GNU (GNU Public Licence) umožňuje voľne šíriť softvér z pohľadu ceny i zdrojového kódu. Najväčšia výhoda takéhoto SW vychádza od samotných používateľov - ak potrebujú nejakú novú funkciu, môžu ju pridať do programu a potom ju poskytnúť ďalej (stále však pod licenciou GPL!).


Home Decor © Všetky práva vyhradené 2019
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky